To jedna z najnowszych atrakcji na turystycznej mapie Gdańska, która dzięki elementom multimedialnym pozwala przenieść się w czasy największego konfliktu zbrojnego XX wieku.  Muzeum zostało otwarte w marcu 2017 rok w symbolicznym miejscu, bo w pobliżu Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsk, czyli w jednym z miejsc, w którym swój początek miała II wojna światowa. 

Wystawa główna - znajdująca się 14 metrów pod ziemią - podzielona jest na trzy bloki czasowe: „Droga do wojny”, „Groza wojny” i „Długi cień wojny” oraz 18 sekcji tematycznych. Na odwiedzających czeka łącznie prawie 3 000 eksponatów oraz 260 stanowisk multimedialnych, gdzie można obejrzeć archiwalne zdjęcia i filmy, obejrzeć relacje świadków, zapoznać się z teatrami wojny i przeanalizować zmiany granic państw, do jakich doszło na przestrzeni lat 30-tych i 40-tych. 

Muzeum II Wojny Światowej wyróżnia się aranżacją przestrzeni. Znajdziemy w nim salę, której ściany zostały zbudowane ze starych walizek, pomieszczenie symulujące ulicę w wojennych okolicznościach, z pełnowymiarowym czołgiem pod budynkami mieszkalnymi włącznie. Bogactwo form scenograficznych pozwala lepiej zrozumieć wydarzenia tamtym czasów. 

W Muzeum znajduje się również wystawa dla dzieci, gdzie na najmłodszych czekają rekonstrukcje mieszkań warszawskich inteligenckich rodzin z lat 1939, 1943 i 1945 oraz rekonstrukcja sali lekcyjnej z połowy lat 30-tych. Na zwiedzających czekają również wystawy czasowe. 

aj

Andrzej Januszajtis