Historia Muzeum Bursztynu nie jest długa (instytucja istnieje od 2000 roku), za to eksponaty są imponujące. Ponad 2000 bursztynów naturalnych, prawie 700 dzieł sztuki współczesnej oraz 7 zabytkowych przedmiotów zrobionych właśnie z jantaru. 

Jednak muzeum to nie tylko eksponaty, a przemyślana i podzielona na sektory przestrzeń, w której można poznać historię bursztynu, historię rzemiosła bursztynowego i bursztynowych szlaków handlowych, tradycje bursztynu w lecznictwie, użycie go jako kamienia magicznego, materiału badawczego i tworzywa artystycznego.

Do najważniejszych eksponatów należą: inkluzja “Jaszczurki Gierłowskiej” pochodząca sprzed 40 milionów lat (w tej unikatowej na skalę światową bryle znajduje się zmumifikowana jaszczurka), 68-kilogramowy bursztyn z Sumatry, bursztynowe szachy z przełomu XVII/XVIII wieku, waza z bursztynu przygotowana dla Stalina, bursztynowy sekretarzyk wykonany przez gdańskiego rzemieślnika i oczywiście Bursztynowy Słowik, czyli nagroda festiwalu w Sopocie. 

Muzeum pierwotnie mieściło się w Wieży Więziennej, a w lipcu 2021 zostało przeniesione do Wielkiego Młyna (ul. Wielkie Młyny 16) - zabytkowego młyna wodnego pamiętającego czasy średniowiecza. Dzięki przeprowadzce powierzchnia wystawiennicza została powiększona trzykrotnie. 

aj

Andrzej Januszajtis